Clubs & Activities

Extracurriculars

Shanahan Middle School has a variety of clubs and sports.  We urge you to participate.  The list below provides you with the names of the activities and their advisors, chaperones or coaches.  Some of these clubs and activities take place during the school day.  If you have any questions about these extracurricular activities, please email the contact listed below.

 

Clubs:

Advisor:

Team Advocate

Christine Palmer, Gina Decaminada

Student Council (6-8)

Krista Stoan, Rebecca Ward

Math Counts (6-8)

Kristen Blattler, Thomas Lutrell

State Science Fair (6-8)

Robert Beckley, Aimee Fletcher

WEB Leader (8)

School  Counselors

Drama Club (6-8)

Tina Gleason

Battle of the Books (6-8)

Valerie Biggam

Inklings (6-8)

Aimee Fletcher

Diversity Club (6-8)

Kim Foster

Diversity Stewards

Kim Foster

Maker’s Space (8)

Robert Beckley

Coding (6-7)

Amy Brown

Recycling

Anesia George

Model UN

Jake Moss

Bee-lievers (7)

Stephanie Schneemann

Science Club (7)

Faith Robinson

Youth in Government (6-8)

Eric Hanna

Art Club (6-8)

Joey Holmberg

Invention League (6-8) Aimee Fletcher
   

Community Resources:

Web Site:

Arts Castle

www.artscastle.org

Boy Scouts

www.scouting.org

Girl Scouts

www.girlscouts.org

Olentangy Youth Athletic Association

Oyaa.org

Gym Extreme

www.gymxtreme.com

Olentangy Little League

Olentangybravell.org

 

Sports 

We welcome all students grades 7/8 to participate on one of our sports teams.  Some teams require try-outs while others are no-cut.  If you have any questions about athletics please call the athletic office (740-657-4305).  We also suggest you check the front office for updated forms, practice schedules, and camp information.

 

Sports:

Coaches:

Fall:

 

Cheerleading (7)

Abigail Burchfield

Cheerleading (8)

Jordyn Wolfe

Football (7)

Richard Graf

Football (8) Jason Velazquez

Volleyball (7)

Rachel Hand
Volleyball (8) Lori Zaye

Boys Golf

Corey Jordan
Girls Golf William Tuttle

Cross Country  

Michael ten Brink

Tennis

Marc Latham

 

 

Winter:

 

Boys Basketball (7)

Tyler Tingley
Boys Basketball (8) Cameron Brooks

Girls Basketball (7)

Steve Kirtley

Girls Basketball (8) Damon Reynolds

Wrestling

Hayden Fath

Cheerleading (7)

Abigail Burchfield

Cheerleading (8)

Jordyn Wolfe

   

Spring:

 

Baseball (7)

Tom Bee
Baseball (8) Micheal Long

Softball (7)

Belinda Quisenberry
Softball (8) Kirstie Snyder

Track & Field

Brett Thompson

Boys Lacrosse (7-8)

Kevin Webb

Girls Lacrosse (7-8)

Jessyca Toland

Tennis

Marc Latham